Vinterbolig til banens pindsvin
Hvert år kan man søge om tilskud til et projekt i DGU’s Golfsportens Natur- og Miljøfond. Vi har tidligere modtaget støtte fra denne pulje til vores biodiversitetsprojekter på banen. Og vi har derfor igen i år søgt om midler fra denne fond, for nu vil vi hjælpe banens pindsvin. Pindsvinene er i voldsom tilbagegang i Europa og også i Danmark. Og vi fik positivt svar og har derfor fået tilsagn om 7.520 kr. til projektet.
I Gilleleje Golfklub ser vi nogle gange pindsvin på banen, men kan vi tiltrække flere til vores arealer? Det er det vi gerne vil forsøge. Ved at gøre forholdene for pindsvin bedre på golfbanen, kan vi måske hjælpe de “nært truede” pindsvin. Pindsvin behøver plads i naturen, og plads det har vi meget af!
Vi planlægger at sætte pindsvinehuse i det skjulte på golfbanens arealer, så de har mulighed for at finde egnede steder at gå i hi om vinteren.
Der kommer meget mere om projektet i 2026.
Men det er dejligt at klubben endnu en gang får økonomisk hjælp til naturprojekter i GGK.

